İşleminiz gerçekleştiriliyor.. Lütfen bekleyiniz..

Kürtaj Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Tecrübeli bir hekim tarafından steril koşullarda tek kullanımlık kişiye özel aletlerle yapıldığında yok denecek kadar az risk içerir. Yine de kürtaj olacak bir kişinin işlemi yaptırmadan önce kürtaj riskleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Yine de kürtaj sonrası hekiminizin tavsiyelerine uyulması ve ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması son derece önemlidir.

Kürtaj Kısırlık Yapar Mı ? Kürtaj sonrası bir komplikasyon gerçekleşmedikçe kürtaj kısırlık yapar mı sorusunun cevabı hayır, kürtaj işlemi kısırlık yapmaz olacaktır. Bu yüzden kürtaj işlemi hijyenik bir ortamda uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Güvenli bir şekilde yapılan kürtaj çok büyük olasılıkla kısırlığa sebep olmaz.

Kısırlık korkusu istenmeyen gebelik yaşayan ve bu gebeliği sonlandırmayı düşünen tüm kadınlarda bulunmaktadır. Kürtaj olmanız gerekiyorsa ve böyle bir endişe yaşıyorsanız sadece özensiz yapılan kürtajın böyle bir duruma sebep olacağını unutmayınız. Sağlıksız şartlarda özensizce yapılan kürtaj rahimin zarar görmesine, enfeksiyon oluşmasına bağlı yapışıklıklara ve dolayısıyla kısırlığa yol açar. Uzman ellerde ve dikkatlice vakum kürtaj tekniği ile yapılan kürtaj işlemi sonucu kısırlığın oluşması çok ama çok düşük bir olasılıktır. Kazıma yöntemiyle keskin küretlerle yapılan, tek seferlik steril aletler kullanılmadan yapılan kürtaj rahime zarar verir ve dolayısıyla kısırlık oluşmasına sebep olabilir. Kürtaj kararı vermek için araştırma yapan hastalarımıza önerimiz kürtaj olacakları doktoru titizlikle seçmeleri ve kürtaj olacakları ortamın sağlık koşullarına uygun olup olmadığını sorgulamaları gerektiğidir.

Kürtaj sonrası yaşanan kısırlığın sebebi genellikle rahim içi yapışıklıktan kaynaklanmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi uygun steril şartlarda vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemleri rahim içi yapışıklığın meydana gelmesini sağlayacak bir komplikasyon gelişmesine sebep olmaz. Kürtaj olduktan sonra olağan dışı olduğunu düşündüğünüz bir gelişme yaşanırsa zaman kaybetmeksizin doktorunuza başvurun. Erken tespit edilen bir sorunun tedavisi hem daha kolay olacaktır hem de daha ciddi sağlık sorunları yaşamanızı engelleyecektir.

Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği Yaşanır Mı ? Kürtaj işlemi yaptıran bir hastanın operasyondan genellikle 30 ila 40 gün arasında adet görmesi beklenir. Her ne kadar normal olarak bu sürede adet görülmesi gerekse de bazı durumlarda adet görme erken gerçekleşerek bu süre 20 güne kadar gerileyebileceği gibi bazı durumlarda da 50. hatta 60. güne kadar da gecikerek kürtaj sonrası adet düzensizliği ortaya çıkabilir. Adet görme gününün altıncı haftadan sonraya kalması ise kürtaj sonrası bir komplikasyon oluşumuna işaret edebileceğinden dolayı böyle bir durumda hasta mutlaka zaman kaybetmeksizin uzman bir hekime başvurmalıdır.  

Böyle bir durumda uzman bir hekime başvuran hasta küçük bir ultrasonografi incelemeye tabi tutularak kürtaj işlemi sonrası rahimde bir yapışıklık olup olmadığı veya hormonel bir gecikme olup olmadığı kolayca tespit edilir. Bu şekilde kürtaj sonrası adet düzensizliği sebebiyle uzman hekime başvuran hastaya teşhis koyulabilir ve tedavi seçeneklerinden birisi tercih edilerek hasta hasta tedavi edilir.  

Kürtaj sonrası adet düzeliği meydana gelmesinin bir sebebi de bu süreçte yani kürtaj sonrası dönemde yaşanılan cinsel ilişki sonucu gebe kalınması ve haliyle de adet kanamasının gerçekleşmemesidir. Ayrıca çok nadiren de olsa kürtaj sırasında gebeliğin sonlandırılamaması ile gebeliğin devam etmesi mümkündür. Bu durumda da hasta adet göremeyecek ve kürtaj sonrası adet düzensizliği baş gösterdiği sanılacaktır.  

Kürtaj işlemi hormonları etkileyen bir operasyon olmadığı için aslında işlem sonrası adet düzensizliği yaşanmaz. Kürtaj sonrası adet düzensizliği şikayeti genelde kürtaj sonrası ilk adet görme zamanının değişken olmasıdır. Bu durum hastalar tarafından normal adet günleri değiştiği için düzensizlik olarak algılanır. İlk adet görme tarihinden sonra meydana gelecek adet kanamalarının düzenli bir takvime bağlı kalarak kürtaj işlemi öncesinde olduğu gibi normal seyrine döneceği bilinmelidir.

Adet düzensizliği sebepleri kolayca teşhis edilebilir ve tedavisi de çok kolaydır. Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız ve kürtaj sonrası adet kanamanız 6 hafta kadar geciktiyse zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktorunuza zamanında yapacağınız başvurunun sizi sonrasında çok daha ciddi sağlık problemleri yaşamakla karşı karşıya kalmaktan koruyacağını unutmayın.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

 • Tecrübeli Jinekolog Operatör Doktor
 • Vakum Yöntemiyle Sadece 5 Dakikada
 • Risksiz ve Güvenli
 • Hemen Günlük Hayata Dönüş
 • Tekrar Hamile Kalmaya Engel Değil
 • Genel veya Lokal Anestezi İle
 • Konforlu Hijyenik Muayenehane Ortamı
 • Bilgileriniz Gizli Tutulur

Kürtaj Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşın

Sabit 0 533 134 87 73
GSM 0 533 134 87 73
Whatsapp 0 542 239 87 73
E-Posta korkuta@gmail.com
Bizi Hastalarımızdan Dinleyin
Tüm Görüşleri Okuyun
Sorun Cevaplayalım
Tüm Soruları İnceleyin Sizde Sorun Cevaplayalım
Bu Yazılarda İlgilinizi Çekebilir
 • Kürtaj Nedir ?
 • Kürtaj Nedir ?

  Halk arasında anne adaylarının istenmeyen gebeliklerini (hamileliği) sonlandırmak için uygulanan tıbbi yönteme kürtaj adı verilmektedir.

  Devamını oku
 • Kürtaj Nasıl Yapılır ?
 • Kürtaj Nasıl Yapılır ?

  Kürtaj uygulamasına başlanmadan önce hangi anestezi yönteminin kullanılacağı belirlenmelidir. Burada hastalar ister lokal anestezi isterse de genel anestezi yöntemini tercih edebilirler.

  Devamını oku
 • Kürtaj Yasal Sınırı
 • Kürtaj Yasal Sınırı

  Ülkemizde kürtaj konusuyla ilgili 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanun (NPK) ve 2004 tarihli Türk Ceza Kanunu (TCK) ile kürtaj yasal süresi düzenlenmiştir.

  Devamını oku
Instagram Videolarımızı İzleyin
Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Kürtaj işlemi sıklıkla istenmeyen gebeliği sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. Bunun dışında rahimden tanı amaçlı parça alınması, polip çıkarılması gibi nedenlerle de bu işlem yapılabilir.

Kürtaj sonrası hastaların en korktuğu ve bize en sık sordukları konu kürtaj sonrası tekrar gebe kalıp kalamayacaklarıdır. Kürtaj daha sonra gebeliği önleyecek bir prosedür değildir. Defalarca kürtaj yaptırdıktan sonra normal yolla gebe kalıp doğuran birçok anne mevcuttur. Eğer kürtaj deneyimli bir doktor tarafında steriliteye uygun olarak steril – tek kullanımlık aletlerle yapılıyorsa kürtaj sonrası hiçbir problem yaşanmayacaktır.

Kürtaj eğer steril şartlarda usulüne uygun olarak uzman bir doktor tarafından yapılırsa herhangi bir probleme neden olmaz . Sayı olarak ne kadar kürtaj yapılabileceğine dair bir sınırlama yoktur.

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.

Türkiye yasalarına göre belirli süre ile kısıtlanmıştır. Ülkemiz yasalarına göre kürtaj olabilmek için süre kısıtlaması haricinde gebeliğini sonlandırmak isteyen anne adayının evli olması halinde eşinin rızasının aranması ve 18 yaşından büyük olması gibi kısıtlamalarda bulunmaktadır.

Kürtaj genel anestezi altında hasta uyutularak veya lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yöntemiyle yapılabilir. Eğer psikolojik faktörler de göz önüne alınacak olursa hastanın uyutularak işlemin yapılması hasta açısından daha konforludur. Lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan işlemde de hasta tarafından ağrı hissedilmesi çok azdır, bu yöntem de sık olarak uygulanmaktadır.

İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırmayı düşüyorsanız ve kendinize kürtaj nerede yapılır sorusunu soruyorsanız, size kürtaj olabileceğiniz, temiz, hijyen kurallarına titizlikle riayet edilen, güvenilir Bakırköy ve Niaşntaş’ında yer alan muayenehanelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Kürtaj eğer tecrübeli bir hekim tarafından steril aletlerle yapılırsa ve daha sonra verilen ilaçlar düzgün kullanılıp hasta kontrolüne düzenli olarak gelirse ileride kısırlığa neden olmaz. Önemli olan kürtaj sonrası enfeksiyon gelişimini önlemektir. Bu nedenle de tek kullanımlık steril aletlerle işlem yapılmakta ve daha sonrasında da enfeksiyon ve yapışıklık gelişmesini engellemek amacıyla antibiyotik ve östrojen içeren preperatlar kullanılmaktadır .İşlemi yapan doktorun da tecrübesi komplikasyon gelişimini engellemek amacıyla çok önemlidir.

Kürtaj sonrası hastalarımızın verilen ilaçları düzgün kullanmalarını ve kontrollerine mutlaka düzenli olarak gelmelerini istiyoruz. 1 hafta boyunca adet kanamasına benzer şekilde kanama olabilmektedir. Bazen özellikle ufak gebeliklerde kürtaj sonrası hiç kanama olmamaktadır veya kanama 4-5 gün sonra pıhtı ve parça gelecek şekilde olmaktadır. Bunlar kürtaj sonrası normal karşılaşılabilecek durumlar olup hasta endişelenmemelidir. Kürtaj sonrası hastalarımızın antibiyotik kullanmaları gerektiğinden alkol tüketmemelerini ve enfeksiyon gelişiminin önüne geçmek için en az 2 hafta cinsel ilişki yaşamamalarını istiyoruz.

Kürtaj sonrası hasta hemen günlük yaşantısına devam edebilir. Genellikle 1 hafta boyunca adete benzer kanama olabilir. Bazı hastalarda kanama olmamakla birlikte bazen hastalarda kürtaj işleminden 4-5 gün sonra parçalar gelecek şekilde kanama olabilir.

Kürtaj sonrası adet kanaması tarzında kanama olabilir. Bu şikayetleri bertaraf edebilmek için hastalara gerekli ilaçlar verilmektedir. Buna ek olarak enfeksiyon ve yapışıklık riskini engellemek için antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanmaktayız. Kanama yaklaşık 1 hafta adet kanamasına benzer şekilde olmaktadır.

Blog
 • Kürtaj Kararı Verirken Bana Kim Yardımcı Olabilir ?

  Kürtaj olmayı düşündüğünüz zamanlarda kendinizi yalnız ve izole edilmiş olarak hissedebilir ve size destek olmasını beklediğiniz insanlarla konuşmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Kürtaj özellikle bazı muhafazakar toplumlarda tepkiyle karşılanmaktadır ve bu yüzden etrafınızda ki kişiler sizi kürtaj olmayı düşündüğünüz için yadırgayabilir. Etrafınızda sizi kürtaj kararınızdan dolayı yadırgayan insanların olması kendinizi kötü hissetmenize yol açabileceği gibi […]

  Devamını oku
 • Tek Kullanımlık Aletlerle Vakum Kürtaj

  Vakum kürtaj adı verilen en modern kürtaj yöntemi sayesinde çok kısa bir süre alan operasyon ile gebeliğinizi güvenli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Bu yöntem rahim içerisinde negatif basınç yaratılması ile rahim içinin tahliyesi mantığı ile uygulanmaktadır. Özellikle erken gebelik haftalarında uygulandığında hasta çok kısa bir sürede konforlu bir şekilde kürtaj olabilmektedir. Ayrıca bu yöntemde tek seferlik […]

  Devamını oku
 • Kürtaj Olan Hastalarımızın Yorumları

  Sitemizin bu sayfasında kürtaj deneyimleri hakkında paylaşımlarda bulunan daha önce kürtaj olanların ve kürtaj hakkında merak ettikleri hususlara değinenlerin yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu paylaşımların bir çoğunda Jinekolog Operatör Doktor Korkut Arslan’ın sorulara verdiği cevapları bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan kürtaj yorumları nı okuyarak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz sizde sayfanın sonunda yer alan yorum kutusunu kullanarak […]

  Devamını oku
 • Kürtaj Olmak Doğru Seçenek Mi ?

   Dünyada bir çok kadın planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalmaktadır. Sizde eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız yapmanız gerekeni çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda önünüzde kürtaj olmak, gebeliği kabul edip ebeveyn olmak şeklinde iki seçenek vardır. Eğer böyle bir durumda sizin tercihiniz kürtaj olmaktan yana olacaksa kafanızda bir çok sorunun da olması normaldir. […]

  Devamını oku
0 533 134 87 73
korkuta@gmail.com