İşleminiz gerçekleştiriliyor.. Lütfen bekleyiniz..

Kürtaj Olmak İçin Yasal Sınırlama Var Mı ?

Ülkemizde kürtaj konusuyla ilgili 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanun (NPK) ve 2004 tarihli Türk Ceza Kanunu (TCK) ile kürtaj yasal süresi düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre isteğe bağlı gebelik sonlandırma da kürtaj yasal süresi gebeliğin 10. haftasına kadardır. 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanuna göre 10 haftaya kadar olan gebeliklerde herhangi bir şart aranmaksızın, doğrudan kürtaja imkân tanınmıştır.

Kürtaj Yasal Süresinin 10 Haftadan Fazla Olduğu Durumlar Esasen 2004 yılında yeni Türk Ceza Kanunu çıkarılırken de, Nüfus Planlaması Hakkında Kanun’un benimsediği esas hiç tartışılmaksızın, ön kabul şeklinde Türk Ceza Kanununa da alınmıştır. Hatta Türk Ceza Kanunu, Nüfus Planlaması Hakkında Kanun’da olmayan bir başka kürtaj yasal süresi sebebi oluşturmuştur ki buda suç sonucu meydana gelen hamileliğin sona erdirilmesidir. Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde, kürtaj yasal süresi 20 haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla, gebeliği sona erdirene ceza verilmez. Ancak, bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekir (TCK 99/6) . 10 haftaya kadar olan kürtaj yasal süresi bebekte yaşamla bağdaşmayacak problem varlığında yani amniosentez veya benzeri test sonucunda bebekte anomali , sakatlık çıktığında 24. haftaya kadar uzatılabilmektedir.

Erken Kürtajın Avantajları Nelerdir ?

Eğer ebeveynler gebeliği istemiyorlarsa burada dikkat edilmesi gereken husus kürtaj yasal süresi sonuna kadar beklemeksizin mümkün olan en kısa zamanda kürtaj işleminin yapılmasına karar verilmesidir. Zira her ne kadar kürtaj yasal süresi 10. haftaya kadar olsa da gebelik ne kadar büyürse işlem sonrası oluşabilecek problemler de o kadar fazla ve ciddi olacağı unutulmamalıdır. Özellikle vakum kürtaj yöntemiyle erken zamanda yapılacak kürtaj işlemi, hem işlem sırasında hem de işlem sonrasında mümkün olan en az acı hissinin yaşanmasına sebep olacaktır. Erken kürtaj ayrıca kürtaj işlemi sonrasında meydana gelebilecek risk ve sorunları da en aza indirgeyecektir.

Kürtaj olmayı düşünüyorsanız ve işlem öncesi eğer hastaya genel anestezi uygulanacaksa hasta en az 6 saat aç ve susuz olmalıdır, aksi taktirde anestezi esnasında midede kalan yemek artıklarının kusma sonucu akciğerlere kaçması, ciddi hayati tehlike arz eden problemlere yol açabilir.

Kürtaj Yasal Sınırları

Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

 • Tecrübeli Jinekolog Operatör Doktor
 • Vakum Yöntemiyle Sadece 5 Dakikada
 • Risksiz ve Güvenli
 • Hemen Günlük Hayata Dönüş
 • Tekrar Hamile Kalmaya Engel Değil
 • Genel veya Lokal Anestezi İle
 • Konforlu Hijyenik Muayenehane Ortamı
 • Bilgileriniz Gizli Tutulur

Kürtaj Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşın

Sabit 0 533 134 87 73
GSM 0 533 134 87 73
Whatsapp 0 542 239 87 73
E-Posta korkuta@gmail.com
Bizi Hastalarımızdan Dinleyin
Tüm Görüşleri Okuyun
 • Kürtaj Nedir ?
 • Kürtaj Nedir ?

  Halk arasında anne adaylarının istenmeyen gebeliklerini (hamileliği) sonlandırmak için uygulanan tıbbi yönteme kürtaj adı verilmektedir.

  Devamını Oku
 • Kürtaj Nasıl Yapılır ?
 • Kürtaj Nasıl Yapılır ?

  Kürtaj uygulamasına başlanmadan önce hangi anestezi yönteminin kullanılacağı belirlenmelidir. Burada hastalar ister lokal anestezi isterse de genel anestezi yöntemini tercih edebilirler.

  Devamını Oku
Sorun Cevaplayalım
Tüm Soruları İnceleyin Sizde Sorun Cevaplayalım
Bu Yazılarda İlgilinizi Çekebilir
Instagram Videolarımızı İzleyin
Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Kürtaj işlemi sıklıkla istenmeyen gebeliği sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. Bunun dışında rahimden tanı amaçlı parça alınması, polip çıkarılması gibi nedenlerle de bu işlem yapılabilir.

Kürtaj sonrası hastaların en korktuğu ve bize en sık sordukları konu kürtaj sonrası tekrar gebe kalıp kalamayacaklarıdır. Kürtaj daha sonra gebeliği önleyecek bir prosedür değildir. Defalarca kürtaj yaptırdıktan sonra normal yolla gebe kalıp doğuran birçok anne mevcuttur. Eğer kürtaj deneyimli bir doktor tarafında steriliteye uygun olarak steril – tek kullanımlık aletlerle yapılıyorsa kürtaj sonrası hiçbir problem yaşanmayacaktır.

Kürtaj eğer steril şartlarda usulüne uygun olarak uzman bir doktor tarafından yapılırsa herhangi bir probleme neden olmaz . Sayı olarak ne kadar kürtaj yapılabileceğine dair bir sınırlama yoktur.

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.

Türkiye yasalarına göre belirli süre ile kısıtlanmıştır. Ülkemiz yasalarına göre kürtaj olabilmek için süre kısıtlaması haricinde gebeliğini sonlandırmak isteyen anne adayının evli olması halinde eşinin rızasının aranması ve 18 yaşından büyük olması gibi kısıtlamalarda bulunmaktadır.

Kürtaj genel anestezi altında hasta uyutularak veya lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yöntemiyle yapılabilir. Eğer psikolojik faktörler de göz önüne alınacak olursa hastanın uyutularak işlemin yapılması hasta açısından daha konforludur. Lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan işlemde de hasta tarafından ağrı hissedilmesi çok azdır, bu yöntem de sık olarak uygulanmaktadır.

İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırmayı düşüyorsanız ve kendinize kürtaj nerede yapılır sorusunu soruyorsanız, size kürtaj olabileceğiniz, temiz, hijyen kurallarına titizlikle riayet edilen, güvenilir Bakırköy ve Niaşntaş’ında yer alan muayenehanelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Kürtaj eğer tecrübeli bir hekim tarafından steril aletlerle yapılırsa ve daha sonra verilen ilaçlar düzgün kullanılıp hasta kontrolüne düzenli olarak gelirse ileride kısırlığa neden olmaz. Önemli olan kürtaj sonrası enfeksiyon gelişimini önlemektir. Bu nedenle de tek kullanımlık steril aletlerle işlem yapılmakta ve daha sonrasında da enfeksiyon ve yapışıklık gelişmesini engellemek amacıyla antibiyotik ve östrojen içeren preperatlar kullanılmaktadır .İşlemi yapan doktorun da tecrübesi komplikasyon gelişimini engellemek amacıyla çok önemlidir.

Kürtaj sonrası hastalarımızın verilen ilaçları düzgün kullanmalarını ve kontrollerine mutlaka düzenli olarak gelmelerini istiyoruz. 1 hafta boyunca adet kanamasına benzer şekilde kanama olabilmektedir. Bazen özellikle ufak gebeliklerde kürtaj sonrası hiç kanama olmamaktadır veya kanama 4-5 gün sonra pıhtı ve parça gelecek şekilde olmaktadır. Bunlar kürtaj sonrası normal karşılaşılabilecek durumlar olup hasta endişelenmemelidir. Kürtaj sonrası hastalarımızın antibiyotik kullanmaları gerektiğinden alkol tüketmemelerini ve enfeksiyon gelişiminin önüne geçmek için en az 2 hafta cinsel ilişki yaşamamalarını istiyoruz.

Kürtaj sonrası hasta hemen günlük yaşantısına devam edebilir. Genellikle 1 hafta boyunca adete benzer kanama olabilir. Bazı hastalarda kanama olmamakla birlikte bazen hastalarda kürtaj işleminden 4-5 gün sonra parçalar gelecek şekilde kanama olabilir.

Kürtaj sonrası adet kanaması tarzında kanama olabilir. Bu şikayetleri bertaraf edebilmek için hastalara gerekli ilaçlar verilmektedir. Buna ek olarak enfeksiyon ve yapışıklık riskini engellemek için antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanmaktayız. Kanama yaklaşık 1 hafta adet kanamasına benzer şekilde olmaktadır.

Blog
 • Kürtaj Kararı Verirken Bana Kim Yardımcı Olabilir ?

  Kürtaj olmayı düşündüğünüz zamanlarda kendinizi yalnız ve izole edilmiş olarak hissedebilir ve size destek olmasını beklediğiniz insanlarla konuşmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Kürtaj özellikle bazı muhafazakar toplumlarda tepkiyle karşılanmaktadır ve bu yüzden etrafınızda ki kişiler sizi kürtaj olmayı düşündüğünüz için yadırgayabilir. Etrafınızda sizi kürtaj kararınızdan dolayı yadırgayan insanların olması kendinizi kötü hissetmenize yol açabileceği gibi […]

  Devamını oku
 • Tek Kullanımlık Aletlerle Vakum Kürtaj

  Vakum kürtaj adı verilen en modern kürtaj yöntemi sayesinde çok kısa bir süre alan operasyon ile gebeliğinizi güvenli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Bu yöntem rahim içerisinde negatif basınç yaratılması ile rahim içinin tahliyesi mantığı ile uygulanmaktadır. Özellikle erken gebelik haftalarında uygulandığında hasta çok kısa bir sürede konforlu bir şekilde kürtaj olabilmektedir. Ayrıca bu yöntemde tek seferlik […]

  Devamını oku
 • Kürtaj Olan Hastalarımızın Yorumları

  Sitemizin bu sayfasında kürtaj deneyimleri hakkında paylaşımlarda bulunan daha önce kürtaj olanların ve kürtaj hakkında merak ettikleri hususlara değinenlerin yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu paylaşımların bir çoğunda Jinekolog Operatör Doktor Korkut Arslan’ın sorulara verdiği cevapları bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan kürtaj yorumları nı okuyarak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz sizde sayfanın sonunda yer alan yorum kutusunu kullanarak […]

  Devamını oku
 • Kürtaj Olmak Doğru Seçenek Mi ?

   Dünyada bir çok kadın planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalmaktadır. Sizde eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız yapmanız gerekeni çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda önünüzde kürtaj olmak, gebeliği kabul edip ebeveyn olmak şeklinde iki seçenek vardır. Eğer böyle bir durumda sizin tercihiniz kürtaj olmaktan yana olacaksa kafanızda bir çok sorunun da olması normaldir. […]

  Devamını oku
0 533 134 87 73
korkuta@gmail.com