İşleminiz gerçekleştiriliyor.. Lütfen bekleyiniz..

Kürtaj Olmak Doğru Seçenek Mi ?

 kurtaj-olmak-dogru-secenek-miDünyada bir çok kadın planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalmaktadır. Sizde eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız yapmanız gerekeni çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda önünüzde kürtaj olmak, gebeliği kabul edip ebeveyn olmak şeklinde iki seçenek vardır.

Eğer böyle bir durumda sizin tercihiniz kürtaj olmaktan yana olacaksa kafanızda bir çok sorunun da olması normaldir. Kürtaj olmak isteyen birinden çokça duyduğumuz soruları aşağıda bulabilirsiniz. Bu yazının kafanızdaki soruların cevaplarını bulmaya yardımcı olacağını umuyoruz.

Benim için kürtaj olmak doğru seçenek mi ?

Hepimiz biliriz ki hayatımızda bir çok kez önemli kararlar almak durumunda kalırız. Beklenmeyen bir gebelik karşısında ne karar verileceği hem önemli hem de kadınlar içinde ortak bir durumdur. Sonuçta dünyaya baktığınızda kadınların neredeyse yarısının hayatlarının bir döneminde istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya kaldığı bilinmektedir ve yine bu durumda olan kadınların % 40 ‘ının kürtaj olmak yönünde tercih kullandıkları bilinmektedir.

Kadınları plansız gebeliklerde kendilerini, ailelerini veya gelecekte kuracakları ailelerini düşündükleri için kürtajı tercih etmektedirler. Her bir kadının kürtaj olmak gerektiren farklı bir durumu olabilir, önemli olan kürtajla ilgili doğru bilgi sahibi olarak içinde bulunduğunuz şartları düşünerek sağlıklı bir karar vermektir. Kürtajın avantaj ve dezavantajları göz önüne alınarak, gebeliğinizi sonlandırmanın sizin için en doğru seçim olup olmayacağı kararını vermeniz gerekir. Aşağıda yer alan sorulara cevap verin ve ne hissettiğinizi ne düşündüğünüzü değerlendirerek sizin için aileniz için veya gelecekte kurmanız muhtemel aileniz için doğru karar vermeye çalışın.

Kürtaj olmaya karar verirken kendinize sormanız gerekenler

1-Ebeveyn olmaya hazırmıyım ?

2-Bir çocuk sahibi olmanın sorumluluğunu alabilirmiyim ?

3-Kürtaj olmanın piskolojik etkilerini kaldırabilirmiyim ?

4-Şu anda çocuk sahibi olmam benim ve ailemin geleceğini nasıl etkiler ?

5-Kürtaj hakkında bilmem gerekenler hakkında bilinçlimiyim ?

6-Kürtaj olan diğer kadınlar hakkında ne düşünmüştüm ?

7-Etrafımdaki insanlar kürtaj kararımla ilgili ne düşünecek ?

Soruları cevaplayın ve cevaplarınızın sizin için ne ifade ettiğini değerlendirin. Cevaplarınızı partnerinizle, ailenizden birileriyle, bir arkadaşınızla veya bir psikolog veya hekimle değerlendirebilirsiniz. Jinekolog Operatör Doktor Korkut Arslan’ın kürtaj olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenleri anlattığı videosunu youtube’da izlmek için bu linki tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Deneyimleri başlıklı makalemizi de tavsiye ederiz.

0 533 134 87 73
korkuta@gmail.com